Kodeks Etyki Lekarskiej

Nowy Rok zawsze wiąże się z szeregiem zmian przepisów prawa. W tym roku zmiany dotyczą także Kodeksu Etyki Lekarskiej, który po 20 latach od ostatniej zmiany, dnia 1 stycznia 2025 r. zyskał nowe brzmienie.

CO SIĘ ZMIENIA?

Główne zmiany dotyczą:

  • wykorzystania mediów społecznościowych przez lekarzy;
  • korzystania z narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w trakcie świadczenia

usług zdrowotnych;

  • reklamowaniu usług lekarza;
  • wykorzystania teleporad;
  • podkreślenia obowiązków lekarza wobec pacjenta.

AI DLA LEKARZA

Nowy Kodeks wprowadza zapisy dotyczące korzystania z AI w postępowaniu diagnostycznym.

Zgodnie z nowym Kodeksem lekarz może w postępowaniu diagnostycznym, leczniczym lub zapobiegawczym korzystać z algorytmów sztucznej inteligencji o ile:

  • poinformuje o tym pacjenta i uzyska jego zgodę;
  • będzie stosować algorytmy certyfikowane i dopuszczone do użytku medycznego;
  • będzie je traktować pomocniczo i to on będzie podejmować ostateczną decyzję diagnostyczną.

Zaadresowanie kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji w medycynie, w czasach kiedy  użytkowanie narzędzi opartych na AI powoli staje się codziennością należy ocenić pozytywnie. Pojawia się jednak pytanie, czy konieczność uzyskania zgody pacjenta na skorzystanie z takich narzędzi, nie stanie się jednak zbędnym formalizmem.

REKLAMA

Duża zmiana w Kodeksie Etyki dotyczy również reklamy świadczenia usług przez lekarza. W dotychczasowym brzmieniu Kodeksu wprost przesądzano, że  „wszelkie reklamowanie się jest zabronione”.

W znowelizowanym Kodeksie pozostawiono stwierdzenie, że lekarz tworzy swoją zawodową opinię na podstawie wyników swojej pracy. Jednak usunięto bezwzględny zakaz reklamy. Obecnie lekarz możeposługiwać się informacją o oferowanych usługach z zastrzeżeniem jej zgodności z etyką.

Co ważne poprzez informację o oferowanych usługach rozumie się każdą formę przekazu mającą na celu upowszechnianie wizerunku lekarza lub jego usług zawodowych.

Trzeba pamiętać, że niedopuszczalne jest wykorzystywanie autorytetu lekarza do promowania usług niezwiązanych z wykonywaniem zawodu.

TELEPORADY

Zmianie uległ zapis w Kodeksie związany z udzielaniem teleporad, jednak jego ostateczne brzmienie znacznie odbiega od propozycji NRL z 2023 r.

Zamiarem NRL było maksymalne ograniczenie teleporad – wskazanie, że kontakt osobisty jest najwłaściwszy w relacji lekarz-pacjent oraz obowiązek informowania pacjentów o ograniczeniach wynikających z teleporad.

Tymczasem nowy art. 9 Kodeksu stwierdza jedynie, że to lekarz po ocenie stanu pacjenta wybiera taką formę konsultacji, która zapewnia pacjentowi dostępną jakość i ciągłość opieki medycznej. W ten sposób obarcza się lekarza właściwym doborem nie tylko metody leczenia, ale również formy konsultacji.

Trudno jednak doszukać się w tym zapisie znaczącego ograniczenia udzielania teleporad.

PROPAGOWANIE POSTAW PROZDROWOTNYCH I AKTYWNOŚĆ LEKARZA W SIECI

W nowym Kodeksie podkreślono obowiązek lekarza do informowania  społeczeństwa, władz i każdego pacjenta o znaczeniu ochrony zdrowia oraz o zagrożeniu ekologicznym.

Lekarz swoim postępowaniem i wypowiedziami publicznymi nie może propagować postaw antyzdrowotnych.

Powyższe może być szczególnie istotne w kontekście wypowiedzi w Internecie i na serwisach społecznościowych.

Zgodnie z nowym Kodeskem Etyki działania i zachowania lekarza na forum publicznym, w szczególności w Internecie i mediach powinny być oceniane pod względem etycznym tak samo jak działania lub zaniechania w bezpośrednim kontakcie z pacjentem, personelem medycznym czy z innymi lekarzami.

Co więcej lekarz wypowiadając się w zakresie m.in. technologii medycznych, diagnostyki lub terapii na forum (w tym także w Internecie), przy udziale osób niebędących lekarzami, powinien mieć pewność, że jego wypowiedzi opierają się na aktualnej wiedzy medycznej.

PODSUMOWANIE

Nowelizacja Kodeksu Etyki Lekarskiej jest z pewnością znaczącym wydarzeniem dla środowiska. Jak podkreślają reprezentanci Naczelnej Rady Lekarskiej zmiany mają na celu dostosowanie regulacji etycznych do nowych realiów technologicznych pracy lekarza oraz podkreślenie zobowiązań lekarza w relacji z pacjentem.