Ważne zmiany w podatku od nieruchomości

Dyskusje nad zmianą ustawy o podatkach i opłatach lokalnych toczą się od połowy 2023 r., kiedy Trybunał Konstytucyjny uznał definicję budowli zawartą w ustawie za niekonstytucyjną.

Chociaż zmiany powinny zostać wprowadzone już od stycznia. Pierwszy projekt zmian ukazał się dopiero w czerwcu tego roku i spotkał się ze znaczną krytyką. Krytyka dotyczyła powrotu do pojęcia „całości techniczno-użytkowej”, które było obecne w ustawie do połowy 2015 r. i stało się przyczyną wielu sporów.

Nowy, wrześniowy projekt nowelizacji uwzględnił wiele głosów krytycznych i wprowadził zmiany korzystniejsze dla podatników w porównaniu do tych zakładanych pierwotnie. Jednak pomimo deklaracji Ministerstwa Finansów, że nowelizacja ustawy nie ma prowadzić do zwiększenia obciążeń podatkowych, zakres zmian jest na tyle istotny, że może znacząco zmienić sytuację części przedsiębiorców.

Co się może się zmienić?

Przede wszystkim projekt nowelizacji przewiduje autonomiczne definicje budynku i budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Wcześniej ustawa odwoływała się w tym zakresie do prawa budowlanego.

Z definicji budynku wyłączono m.in. silosy i zbiorniki, których kwalifikacja do tej pory często była się przedmiotem sporów z organami podatkowymi.

W przypadku budowli, zaproponowano odwołanie w definicji do listy obiektów znajdujących się w załączniku do ustawy. Jednocześnie jednak za budowlę uznano m.in. urządzenia budowlane, które zostały zdefiniowane w sposób bardzo szeroki. Można się więc spodziewać, że w przypadku przyjęcia definicji budowli w zaproponowanym kształcie, wciąż będzie ona wzbudzać wiele wątpliwości.

Istotną zmianą ma być również definitywne rozstrzygnięcie problemu opodatkowania garaży położonych w budynkach mieszkalnych. Zgodnie z projektem zmian pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynku mieszkalnym będzie traktowane jako część budynku mieszkalnego.

Jak przygotować się na zmiany?

Prace nad nowym brzmieniem ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wciąż trwają, jednak już teraz warto uważnie śledzić zmiany, żeby dobrze przygotować się do ich wprowadzenia.

Kolejnym krokiem powinien być przegląd posiadanego przez przedsiębiorcę majątku pod kątem zmienionych przepisów. Wprowadzenie zmian w ustawie może skutkować zmianą klasyfikacji obiektów (np. z budynku na budowlę) lub konieczność objęcia opodatkowaniem obiektów, których podatnik do tej pory nie uwzględniał w deklaracji.

Doświadczenie pokazuje, że podatnicy przez brak dostatecznej analizy przepisów i orzecznictwa często nadpłacają podatek od nieruchomości. Praktyka pokazuje też, że właściwe przygotowanie deklaracji jest kluczowe, ponieważ złożenie wniosku o nadpłatę często kończy się długotrwałym sporem z organem podatkowym.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Planowane wejście zmian w życie to 1. stycznia 2025 r. Czasu na przygotowanie pozostało będzie więc stosunkowo niewiele.

Z tego względu w projekcie ustawodawca przewidział możliwość złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości za rok 2025 r. do końca marca 2025 r. Taka możliwość będzie jednak obwarowana kilkoma warunkami. Niezależnie warto śledzić zmiany i dobrze się do nich przygotować.