Nowy podatek od nieruchomości

Jak już informowaliśmy od stycznia 2025 r. w życie wchodzą znaczące zmiany w podatku od nieruchomości. Nowe definicje, lista budowli i możliwość przedłużenia czasu na złożenie deklaracji podatkowej w 2025 r. to tylko niektóre zmiany.

Kto powinien zainteresować się nowymi zasadami?

Szereg zmian wprowadzanych nowelizacją powoduje, że będą one istotne dla większości przedsiębiorców. Ze względu jednak na charakter prowadzonej działalności, nowe przepisy będą miały największe znaczenie dla branży produkcyjnej i branży nieruchomości.

Poprawne przygotowanie deklaracji nie tylko uchroni przed zaległościami podatkowymi, ale może także przynieść korzyści w postaci oszczędności podatkowych.

Z naszego doświadczenia wynika, ze większość przedsiębiorców nie przywiązuje do podatku od nieruchomości tak dużej wagi jak co podatków dochodowych czy VAT, pomimo tego, że w wielu przypadkach podatek ten generuje znaczne obciążenie.

Deklaracja na podatek od nieruchomości w wielu przypadkach powstaje poprzez powielenie danych z zeszłego roku i zastosowanie nowej stawki podatkowej. W tym roku taki sposób przygotowania deklaracji może być szczególnie ryzykowny i niekorzystny.

Dlaczego warto przeprowadzić audyt rozliczeń podatkowych właśnie teraz?

Po pierwsze, ponieważ jest to ważne, aby dostosować się do nowych przepisów.

Po drugie właściwe przygotowanie deklaracji zapobiegnie nadpłacaniu podatku (co nie jest sytuacją wyjątkową) lub pozwoli uniknąć zaległości.

Jak przekonało się wielu podatników próba dochodzenia zwrotu nadpłaty jest procesem długotrwałym w wyniku którego zwrot nadpłaconego podatku najczęściej następuje po zakończeniu czasochłonnego i kosztownego sporu z organem podatkowym. Prawidłowe rozliczenie podatku pozwala takiej sytuacji uniknąć.

Oszczędności podatkowe!

Kolejnym argumentem za dokonaniem dogłębnej analizy rozliczeń podatkowych z tytułu podatku od nieruchomości jest to, że nowe przepisy i ich uzasadnienie rozwiewają część sporów toczących się w podatku od nieruchomości od lat.

W pewnych wypadkach możliwe będzie zastosowanie nowej wykładni nie tylko w przyszłych rozliczeniach, ale również skorzystanie z niej przy korekcie deklaracji za lata ubiegłe (w toczącym się lub dopiero zainicjowanym postępowaniu o nadpłatę).

Deklaracja na podatek do końca marca 2025?

Ustawodawca przewidział taką możliwość po spełnieniu określonych w ustawie warunków. W ten sposób przedsiębiorcy będą mieli szansę właściwie przeanalizować swój majątek, aby dostosować się do nowych przepisów.

Choć termin na złożenie deklaracji można przedłużyć, nie warto zwlekać! 

Podatek od nieruchomości wymaga indywidualnego podejścia do majątku każdego przedsiębiorcy. Oznacza to, że korzystanie z „gotowych” rozwiązań, a nawet z orzecznictwa sądowego w sprawach pozornie identycznych, często może nie przynieść oczekiwanego skutku.

W sytuacjach niejednoznacznych warto poradzić się specjalisty – służymy pomocą zarówno w procesie audytu rozliczeń, jak i przygotowania deklaracji na podatek od nieruchomości.